Komisja Europejska przedstawiła „najbardziej kompleksową” (od momentu jej powstania w 1968 r.), opartą na danych reformę unii celnej UE.
Celem reformy jest uproszczenie procedur celnych dla przedsiębiorstw poprzez przyjęcie transformacji cyfrowej i wdrożenie podejścia opartego na danych do nadzoru importu.
Organy celne zostaną wyposażone w narzędzia i zasoby niezbędne do skutecznej oceny i wstrzymywania importu, który stwarza zagrożenie dla UE, jej obywateli i gospodarki.
Tradycyjne deklaracje mają być zastąpione inteligentniejszym i wydajniejszym procesem.
Nowe procesy mają być odpowiedzią na aktualne wyzwania stojące przed unijnymi służbami celnymi, takie jak:
- zwiększone obroty handlowe (zwłaszcza e-commerce), konieczność sprawdzania unijnych standardów na granicy,
- zmieniające się realia geopolityczne i kryzysy.
Ma ona na celu dostosowanie ram celnych do bardziej ekologicznej i bardziej cyfrowej ery, przyczyniając się jednocześnie do bezpieczniejszego i bardziej konkurencyjnego jednolitego rynku.
Przejrzyste procesy i łańcuchy dostaw
Centrum danych zastąpi istniejącą celną infrastrukturę informatyczną w państwach członkowskich UE, co przyniesie znaczne oszczędności kosztów. Ułatwi to również lepsze zarządzanie ryzykiem i kontrole celne.
Zreformowana unia celna UE ustanowi partnerstwo z przedsiębiorstwami, umożliwiając im dostarczanie kompleksowych informacji o produktach i łańcuchu dostaw za pośrednictwem nowego unijnego centrum danych celnych.
Zmiana ta ma zapewnić władzom całościowy obraz łańcuchów dostaw i przepływu towarów z wykorzystaniem nowej technologii, sztucznej inteligencji i interwencji człowieka.
Proponowany system będzie dostarczał organom celnym danych w czasie rzeczywistym, umożliwiając analizę, monitorowanie i przewidywanie zagrożeń z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Umożliwi to organom celnym skoncentrowanie zasobów na powstrzymywaniu przedostawania się niebezpiecznych lub nielegalnych towarów do UE i przestrzeganiu przepisów UE w kwestiach takich jak zmiana klimatu, wylesianie i praca przymusowa.
Ułatwienia dla zaufanych przedsiębiorców i handlowców
W niektórych przypadkach, w przypadku gdy procesy i łańcuchy dostaw są przejrzyste, zaufani handlowcy znani jako handlowcy „Trust and Check” będą mogli dopuszczać swoje towary do obrotu w UE bez aktywnej interwencji celnej.
Uproszczone finanse
Reforma nakłada odpowiedzialność za zapewnienie zapłaty cła i VAT na platformy internetowe: Wszystko ma być opłacone w momencie zakupu, co wyeliminuje ukryte opłaty i nieoczekiwane formalności.
Obliczanie ceł na towary o niskiej wartości kupowane spoza UE zostanie uproszczone, co spowoduje dodatkowe wpływy z ceł.
Obecny próg zwolnienia dla towarów o wartości poniżej 150 euro zostanie zniesiony, aby zapobiec wykorzystywaniu przez oszustów.
Będziemy Cię informować na bieżąco, gdy kolejne zmiany zostaną ogłoszone i wejdą w życie. Zapisz się na naszą listę mailingową i nigdy nie przegap aktualizacji.